Ny i föreningen

Hej på er alla!

Detta är för dig som är ny i vår förening.

Vi är oehört glada över att du vill vara medlem i ett av Sveriges äldsta och om du frågar oss, bästa segelsällskap. Vi vill göra allt vi kan för att du ska känna dig välkommen och liksom vi uppskatta och värdesätta den skatt som vi förfogar över här nere på söder.

Du är säkert inte annorlunda än vad vi, som varit med ett tag kände, både glädje och nyfikenhet kring båtlivet, segelbåt såsom motorbåt men mitt i all den glädjen också en viss rädsla kring allt nytt som följer med, allt man måste kunna och behärska……för att inte tala om alla krångliga uttryck och termer som hör till…..HJÄLP!

Vi tänkte att avsätta en kväll till att för det första hälsa välkommen men också ge en möjlighet att ge hjälp och tips som kan vara bra att ha i vår förening samt att få möjlighet att ställa dom där frågorna som är så viktiga att få svar på.

Du är hjärtligt välkommen till klubbstugan den 12/11 kl 18.00 för ett samkväm där vi träffas och språkas vid

Anmäl dig till kansliet så vi har koll på antalet i dessa corona tider.

Väl mött

Folke Berntson

Taggar:

Inga svar på inlägget