Har du som Allsvensk klubbmedlem alltid velat delta på Nord Stream Race? Nu har du chansen!

I år startar Nord Stream Race sin säsong virtuellt. Tävla mot andra e-seglare runt om i världen och visa dina bästa seglingskunskaper på Östersjön. NSR eSeries består av ett följande race:

Race 1: Kiel – St Petersburg, 12 – 16 mars, kl. 14.00
Race 2: Köpenhamn – St Petersburg, 19 – 13 april, kl. 15.00
Race 3: Stockholm – St Petersburg, 1 – 5 maj, kl. 15.00

Vinnaren av vardera race kommer att vinna en Ipad. Totalvinnaren efter alla tre race vinner 2 000 Euro i prispengar och en plats ombord på det riktiga Nord Stream Race i sommar! Under det riktiga NSR kommer även eTrophy att genomföras, mer information om det kommer. 

Anmäl dig i Virtual Regatta, delta och sprid gärna informationen om denna tävling till dina seglarkompisar. Mer information finns på NSR Instagram,  https://www.instagram.com/nordstreamrace/

e-segling är ett kul och lärorikt sätt att finslipa sina kunskaper inom regler, taktik och strategi.

Tveka inte att delta för att ta ert lag inom Allsvenskan till en ännu högre nivå. Vill ni som klubb arrangera e-segling för era medlemmar kan ni kontakta mig för mer information om hur ni kommer igång.

Ha en härlig dag!

/Isa

Isabelle Lindsten
Kappseglingsansvarig
Svenska Seglarförbundet
af Pontins väg 6, 115 21 Stockholm

Växel: 08-459 09 90
Direkt: 08-459 09 97

Hemsida: www.svensksegling.se

Taggar:

Inga svar på inlägget