Halmstadtjejerna tog brons på Women on Water
Publicerat: 2026-10-08 - 21:59 - Skrivet av Daniel Stenholm
HSS unga lag, med en medelålder på endast 21,6 år bestod av 18-åriga Liv Häggström som rorsman, Nova Berger, Emma Berg, Tilda Bengtsson och Ci Eriksson, där samtliga varit med och seglat för Halmstad i Allsvenskan. I år tog HSS hem en fantastiskt fin andraplats i Allsvenskan så tjejerna har verkligen varit med i hetluften under året på högsta nivå. Därför var det extra intressant att se hur lagets första tävling tillsammans skulle gå. På startlinjen fanns bland annat även Isabelle Lindsten som tidigare vunnit sprint SM för damer.
Tjejerna har målmedvetet tränat i den Allsvenska träningsgruppen under säsongen och deltog som rent tjejlag i Lappens Cup på hemmaplan, där de dock fick klara sig utan Liv vid rodret, men gjorde det med bravur och seglade skjortan av herrbesättningarna i J/70-klassen. Inför Women on Water hann de med två träningsdagar tillsammans, vilket var bra gjort med tanke på att tjejerna är utspridda över stora delar av södra Sverige.
I Västervik började de på bästa sätt med en vinst i deras allra första race! Vilken start! De följde upp det med en andraplats och visade direkt vart skåpet ska stå. Sedan hade de en dipp i mitten av serien innan de på slutet hittade rätt igen med 1, 3, 1 i sina tre sista race. Därmed slutade laget på en finfin bronsplats, tre poäng från en andraplats, i sin allra första tävling tillsammans med hårdast möjliga motstånd!

– Vi hade en både väldigt roligt och lärorik helg i Västervik! Det var ojämna vindar med vridiga byar som ökade i styrka alltefter helgen gick. Vi kliade oss lite i huvudet när vi försökte förutspå skiften till en början, men efter lite övning och starka insatser i besättningen knäckte vi koden, vilket även snabbt gav resultat i tabellen, berättar Nova Berger.
Vann gjorde rutinerade Klara Häger från Ekerö Båtklubb före Isabelle Lindsten från Värmdö Jolleseglare.
– Häger och Lindsten med besättningar var starka i helgen, och vi är väldigt stolta att kunna stå på oss. Det är verkligen ett bevis på vilka otroliga träningsmöjligheter vi har här i Halmstad, att ett nytt lag efter bara 2 träningspass tillsammans kan gå i strid med svenska mästare och komma hem med ett brons, säger Nova
HSS fina träningsmöjligheter med de två J/70-båtarna vill tjejerna också framhäva som förklaring till det fina resultatet.
– Ett enormt tack till Anders Hellekant och den allsvenska träningsgruppen! Och ett stort tack till HSS för allt engagemang och all stöttning! Det är inte alla klubbar som är villiga att satsa på unga tjejlag på det sättet som HSS gör, så det är något HSS verkligen borde vara stolta över, fortsätter Nova.
Med det fina resultatet i ryggen fick tjejerna blodad tand och ser fram emot kommande tävlingar under 2027.
– Nästa år får vi se exakt vilka tävlingar vi hamnar på. Vi sneglar på några olika, men om inte annat hade Women on Water 2027 varit roligt! Vi var ju faktiskt uppe och nosade på silvret, nästa gång kräver vi revansch, avslutar Nova.
Ett stort grattis till tjejerna som gjorde en fantastisk prestation i Västervik! Hela klubben är stolta över tjejernas insats under hela året och de bidrog starkt till andraplatsen i Allsvenskan. Det är riktigt kul att se hur vi fyller på klubben med nya unga ambitiösa seglare, och fler unga seglare och tränare ser vi nästan dagligen som tränar i klubbens J/70 och C55:or.
Framtiden ser ljus ut för Halmstads Segelsällskap!